Avrupa Komisyonu’nun bugün yayınladığı açıklamaya göre Hellim bütün adanın yerel ürünü olarak Avrupa’da menşe tescilini aldı.

GAZETE360

Bir süredir üzerinde çalışılan son olarak da Avrupa Komisyonu Başkanı Junker’in inisiyatif üstlendiği hellimin menşe tescili konusundaki çalışmaların sonuçlandırılma aşamasında geldiği belirtilen açıklamada, Hallumi ve Hellim ismiyle bir Avrupa ürünü olarak tescil edilecek Hellimin Kuzey Kıbrıs’taki denetimleri, adada bir çözüm oluncaya dek geçici olarak özel bir şirket tarafından yürütülecek.

 

Denetimleri Özel Şirket Yapacak

Avrupa Komisyonu bugün Türkçe ve Rumca olarak Χαλλουμι’ (Halloumi)/‘Hellim’in Kıbrıs’ın tamamında üretildiği bir peynir olarak tescilinin kabul edilmesine ilişkin başvuruyu yayınladı. Bu yayının Avrupa genelinde isimleri koruma ve yüksek kalitede Avrupa ürünü olarak listelenmesi sürecinde önemli bir adım olduğu vurgulanırken, Komisyon’un aynı zamanda özel ve uluslararası kabul görmüş bir şirket olan Bureau Veritas’ın AB Tarım ve Gıda Ürünleri Tüzüğü kapsamında kontrolleri yapacağına ilişkin mektubu da yetkililere gönderdiği belirtildi.

Varılan anlaşmaya göre uluslararası bir denetim şirketi olan Bureau Veritas denetimleriyle ilgili düzenli raporlarını Kıbrıs Cumhuriyeti ve Avrupa Komisyonu yetkililerine iletecek.

 

Yeşil Hat Tüzğü’nde Değişiklik

Komisyon’un ticareti kolaylaştırmak için Yeşil Hat Tüzüğü’nde birtakım düzenlemeler yaptığı ifade edilirken, bunun her iki tarafın da ortak anlayışıyla, Komisyon Başkanı Jean Claude Junker’in 16 Temmuz’da sunduğu geçici öneriler kapsamında hayat bulduğuna işaret edildi.

Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılan değişiklikler coğrafi tescililn ilanıyla birlikte resmi gazetede yayınlanacak ve resmen yürülüğe girecek.

 

Junker: Adayı Birleştirme Niyetinin Göstergesi

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Calude Junker konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise, “bu adım Kıbrıs’taki her iki tarafın da adayı birleştirmek için birlikte çalışma niyetlerinin bir göstergesidir. Bu sonucun elde edilmesinde her iki liderin de gösterdiği çabaları takdir ediyorum” ifadelerini kullanırken, bu uygulamanın adadaki her iki tarafın, Komisyon’un yardımlarıyla güven yaratma konusunda birlikte çalışma isteğini gösteren sembolik bir anlam taşıdığının altını çizdi.

Hellimin Kıbrıs adasının ortak geleneğini sembolize ettiğini belirten Junker, “bu yüzyıllardır birada yaşayan toplumları birbirine bağlayan bir gelenektir” ifadelerini kullandı.

 

Hogan:Kıbrıs İçin Bir Potansiyel

AB Tarım Komiseri Phil Hogan da bu uygulamanın bütün Kıbrıs’ı kapsamasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, aylar süren müzakereler sonrasında somut sonuçlar almaya kararlı olunduğunda nelerin başarılabileceğini gördük” diyen Hogan, Rum Tarım Bakanı Kouyialis’e de bu konudaki kişisel çabaları ve gösterdiği liderlikten dolayı teşekkür etti.

Coğrafi tescillerin AB’nin kırsallarında istihdam ve tarım gelirlerinin artırılmasında önemnli bir potansiyel olduğunu ifade ederken bunun Kıbrıs için de geçerli olduğuna
inanç belirtti.

 

Cretu: Yeşil Hat Tüzüğündeki Düzenlemeler Kıbrıslı Türkler’in Ekonomik Gelişimi Hızlandıracak

Bölgesel Politikalardan Sorumlu AB Komiseri Corina Cretu da yaptığı açıklamada, Yeşil Hat Tüzüğü’ndeki düzenlemelerin ticareti daha da kolaylaştıracağını ve Kıbrıslı Türkler’in ekonomik gelişimini hızlandıracağını ifade ederken, “bu Kıbrıs’ı birleştirmek için Avrupa Komisyonu’na verilen bir görevdir” dedi. Cretu daha hızlı büyüme için gerekli destek ve finansal yardımların da devam edeceğine vurgu yaptı. 

Share: